DESPRE CONSILIUL JUDEȚEAN

23Mar
24Mar
25Mar
Nu există evenimente publice programate în această zi.
Știri
Președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, a semnat cu FAR FOUNDATION SRL în asociere cu SFERA CON SRL și CAMPEADOR SRL, contractul de proiectare și execuție a lucrărilor pentru proiectul „Creșterea eficienței energetice a clădirii Spitalului Orășenesc Negrești-Oaș”. Lucrările de reabilitare energetică vor viza 5 corpuri ale clădirii spitalului nou. Durata de prestare a întregului contract este de 16 luni, din care 4 luni sunt prevăzute pentru proiectare. Proiectul se realizează cu fonduri europene nerambursabile, asigurate prin Planul Național de Redresare și Reziliență, valoarea contractului fiind de 39.168.325 lei.
Reamintim organizațiilor neguvernamentale din județul Satu Mare că au posibilitatea să depună propuneri de proiecte cu finanțări nerambursabile pentru acest an, până la data de 25 martie 2024. Propunerile se fac în baza Legii nr. 350/2005, pentru următoarele domenii: sport, cultură și tineret. Găsiți documentația la următorul link:
Peste 10.000 de locuitori din comunele Lazuri și Micula se bucură de o rețea modernă de apă și canalizare
Muzeul Județean Satu Mare face progrese vizibile de extindere și modernizare pentru a pune în valoare istoria și cultura sătmăreană.
Serviciul Public Județean Salvamont Satu Mare pregătește cea de-a doua bază, pentru a oferi o mai bună siguranță turiștilor din zona Oaș.
Consilierii județeni au aprobat în cadrul ședinței extraordinare din data de 13 martie 2024, depunerea spre finanțare a cinci noi proiecte care vor fi dezvoltate prin Programul Interreg VI-A Next Ungaria-Slovacia-România-Ucraina 2021-2027. Au fost aprobate, de asemenea, cheltuielile legate de proiecte și parteneriatele aferente proiectelor.