DESPRE CONSILIUL JUDEȚEAN

11Dec
12Dec
13Dec
Nu există evenimente publice programate în această zi.
Știri
Consiliul Județean Satu Mare depune spre finanțare, prin Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), două noi proiecte importante pentru dezvoltarea infrastructurii de sănătate din județ.
Consiliul Județean Satu Mare a semnat cu Ministerul Dezvoltării contractul pentru finanțarea Planurilor Urbanistice Generale (PUG) ale unităților administrativ-teritoriale (UAT) pentru anul 2022.
Evenimentele dedicate aniversării a 25 de ani de existență a DGASPC Satu Mare s-au încheiat în data de 18 noiembrie 2022 cu spectacolul “Povești, destine și suflete din familia DGASPC Satu Mare”.
Cu ocazia împlinirii a 25 de ani de la înființarea Direcției Județene de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Satu Mare, astăzi a sosit în județul Satu Mare o delegație de la Satul de Copii “Albert Schweitzer” din Waldenburg, Germania.
Lucrările de modernizare a drumului județean DJ 195B Vraja Crasnei - Moftinu Mare – Crișeni – Craidorolț se apropie de finalizare. Constructorul a așternut covorul asfaltic pe întreaga suprafață de 12,4 km, iar în această perioadă se lucrează la trasarea marcajelor rutiere, la instalarea indicatoarelor de circulație și la montarea parapeților, urmând ca întreaga investiție să fie încheiată până la finele acestui an.
Instituția Prefectului Satu Mare a găzduit în data de 16 noiembrie 2022 o conferință privind înființarea Rețelei Pilot de Sprijin și Coordonare a Refugiaților, lansată de Înaltul Comisariat al Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR) pentru a oferi îngrijire și sprijin refugiaților din Ucraina.