DESPRE CONSILIUL JUDEȚEAN

24Aug
25Aug
26Aug
Nu există evenimente publice programate în această zi.
Știri
UAT Județul Satu Mare realizează un nou sondaj (după cel aplicat în februarie 2022) privind percepția cetățenilor din Județul SATU MARE privind aspecte legate de corupție, acțiune derulată cu sprijinul ALMARO Training SRL în cadrul proiectului “Creșterea transparenței, eticii și integrității în administrația publică din județul Satu Mare”, finanțat prin Programul Operațional Capacitate Administrativă 2014-2020.
Întrunit într-o ședință extraordinară convocată de îndată, Consiliul Județean Satu Mare a hotărât în data de 16 august 2022 eliberarea din funcțiile de vicepreședinți ai Consiliului Județean Satu Mare a domnilor Ioan Rus și Cristian Valer Beșeni, reprezentanți ai Partidului Național Liberal. Au votat pentru eliberarea din funcție a celor doi vicepreședinți 23 de consilieri județeni din totalul de 33 de consilieri în funcție.
Administratorul public al județului, Kovács Máté, a verificat stadiul lucrărilor care se desfășoară pe drumul județean DJ 195B, pe tronsonul Doba – Boghiș – Dacia - intersecție cu drumul național Satu Mare – Carei, în lungime de 10,4 km.
Avansează lucrările de modernizare a drumului județean din zona Vraja Crasnei, spre Moftinu Mare – Crișeni – Craidorolț. Pe o porțiune importantă a acestui drum a fost așternut stratul de mixtură asfaltică și se lucrează în continuare în localitatea Crișeni la amenajarea șanțurilor betonate, a drumurilor laterale și la accesele la gospodării.
Consiliul Județean Satu Mare continuă procedurile pentru modernizarea drumului județean DJ 193 Satu Mare – Borlești – limita de județ Maramureș, un drum în lungime de 40 de kilometri. În data de 28 iulie 2022, consilierii județeni au aprobat indicatorii tehnico-economici ai proiectului.
Președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba și directorul Muzeului Județean, Liviu Marta, au semnat cu antreprenorul contractul pentru lucrările de renovare.