DESPRE CONSILIUL JUDEȚEAN

30Sept
01Oct
02Oct
Nu există evenimente publice programate în această zi.
Știri
Consiliul Județean Satu Mare a implementat proiectul ”Creșterea transparenței, eticii și integrității în administrația publică din județul Satu Mare”, proiect ce a obținut finanțare în cadrul Programului Operațional Capacitate Administrativă, Axa prioritară – Administrație publică și sistem judiciar accesibile și transparente.
Unul dintre cele mai mari contracte de dezvoltare a infrastructurii din istoria județului Satu Mare a fost semnat în data de 16 septembrie 2022, la București, de către Pataki Csaba, președintele Consiliului Județean Satu Mare, Mihai Pătrașcu, directorul Aeroportului Internațional Satu Mare și Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor.
Consiliul Județean Satu Mare și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Satu Mare (DGASPC) continuă colaborarea cu UNICEF România în vederea sprijinirii copiilor și familiilor care fug din calea războiului și se refugiază în județul Satu Mare.
Consiliul Județean Satu Mare și Salvamont Satu Mare în colaborare cu Primăria Bătarci au prezentat operatorilor economici care activează în domeniul turistic noul traseu “Via Ferrata” din Dealul Măgura, comuna Bătarci. Traseul turistic a fost deja amenajat și se fac ultimele pregătiri pentru a fi lansat publicului larg.
Suntem tot mai aproape de obținerea fondurilor din PNRR pentru finanțarea proiectului de reabilitare a clădirii noi a Spitalului din Negrești-Oaș. Cererea de finanțare se află în etapa de evaluare, iar consilierii județeni au votat astăzi modificările aduse proiectului în ceea ce privește asumarea lucrărilor neeligibile din bugetul Spitalului Orășenesc Negrești-Oaș.
Continuăm dezvoltarea județului Satu Mare! Au fost aprobate proiectele de dezvoltare a județului Satu Mare prin PNI “Anghel Saligny”. În total sunt 83 de proiecte în valoare de 1.113.633.948,78 lei.