DESPRE CONSILIUL JUDEȚEAN

07Oct
08Oct
09Oct
Nu există evenimente publice programate în această zi.
Știri
Consiliul Județean Satu Mare, prin Compania Națională de de Investiții (CNI), va reabilita, moderniza, dota și extinde două corpuri de clădiri ale Spitalului Orășenesc Negrești-Oaș - clădirea spitalului vechi și clădirea în care a funcționat secția de boli infecțioase. Consilierii județeni au votat astăzi predarea amplasamentului către CNI și au aprobat documentația tehnico-economică pentru a se putea continua demersurile pentru realizarea proiectului.
Încep lucrările de modernizare, extindere și dotare a Unității de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Județean de Urgență Satu Mare. Pataki Csaba, președintele Consiliului Județean Satu Mare, a semnat, în data de 30 septembrie 2022, contractul de execuție cu reprezentantul firmei F HAUS SRL.
Se lucrează intens la întreținerea și modernizarea drumurilor județene, în paralel cu lucrările de alimentare cu apă și canalizare. Președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, a vizitat mai multe șantiere și verificat stadiul lucrărilor pe câteva tronsoane de drum, însumând peste 30 de km:
Consiliul Județean Satu Mare a implementat proiectul ”Creșterea transparenței, eticii și integrității în administrația publică din județul Satu Mare”, proiect ce a obținut finanțare în cadrul Programului Operațional Capacitate Administrativă, Axa prioritară – Administrație publică și sistem judiciar accesibile și transparente.
Unul dintre cele mai mari contracte de dezvoltare a infrastructurii din istoria județului Satu Mare a fost semnat în data de 16 septembrie 2022, la București, de către Pataki Csaba, președintele Consiliului Județean Satu Mare, Mihai Pătrașcu, directorul Aeroportului Internațional Satu Mare și Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor.
Consiliul Județean Satu Mare și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Satu Mare (DGASPC) continuă colaborarea cu UNICEF România în vederea sprijinirii copiilor și familiilor care fug din calea războiului și se refugiază în județul Satu Mare.