DESPRE CONSILIUL JUDEȚEAN

23Sept
24Sept
25Sept
Nu există evenimente publice programate în această zi.
Știri
Consiliul Județean Satu Mare anunță aprobarea INSTITUIRII RESTRICȚIEI TOTALE DE CIRCULAȚIE pe sectorul de drum județean DJ 196 Intersecție DN 19A – intersecție DJ 108P, de la km 0+120 la km 0+290, pentru executarea lucrărilor la intersecția la nivel cu calea ferată km 0+137 și la  podul peste râul Crasna, km 0+218 , pe o perioadă de 90 zile, începând cu data de 23.09.2024 cu devierea circulației pe următoarele rute ocolitoare:  - Cehu Silvaniei – Corund – Hurezu Mare – Dobra - Beltiug – DN 19A (E81) - Cehu Silvaniei – Corund – Giorocuta – Supuru de Sus - DN 19A (E81)
În perioada 9-13 septembrie 2024 a avut loc la Satu Mare o vizită de documentare în vederea elaborării unui studiu de pre-fezabilitate privind energia regenerabilă și eficiența energetică pentru R.A. Aeroportul Internațional Satu Mare.
Agenția pentru Protecția Mediului Satu Mare, anunță publicul interesat că: “Strategia de Eficiență Energetică 2023-2030 (SEE) la nivelul județului Satu Mare”, TITULAR - JUDEȚUL SATU MARE, nu necesită evaluare de mediu și evaluare adecvată, urmând a fi supus procedurii de adoptare fără aviz de mediu.
Membrii de drept în Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Managementul Deșeurilor din județul Satu Mare, reprezentanți ai orașelor și comunelor din județ, au semnat hotărârea de înființare și statutul acestei noi asociații.
Reconstrucția podului peste râul Crasna între Supuru de Jos și Fărcășura este în plină desfășurare, fiind o parte importantă a proiectului de reabilitare a infrastructurii rutiere din regiune.
Modernizarea tronsonului de drum dintre Supuru de Jos și Fărcășura avansează într-un ritm bun. Constructorul a început lucrările de asfaltare pe tronsonul DJ 196.