DESPRE CONSILIUL JUDEȚEAN

06Mai
07Mai
08Mai
Nu există evenimente publice programate în această zi.
Știri
Consiliul Județean Satu Mare a realizat astăzi recepția tehnică la terminarea lucrărilor drumului județean DJ 195B, tronsonul cuprins între Moftinu Mare-Crișeni-Craidorolț. Tronsonul are o lungime de 12,5 km și asigură un tranzit rutier rapid și în condiții de siguranță spre Mănăstirea Țeghea și zona de ștranduri termale de la Mihăieni și Acâș. Drumul reabilitat nu conectează doar localitățile din jur, ci promovează și dezvoltarea economică a întregii zone.
Consiliul Județean Satu Mare a lansat procedura de licitație publică pentru proiectarea și execuția lucrărilor privind reabilitarea podului pe DJ 197 peste râul Talna, în localitatea Pășunea Mare.
Sărbătorim 20 de ani de la înființarea Asociației “Albert Schweitzer” pentru Copii, Familie și Comunitate din Halmeu împreună cu reprezentanții Satului de Copii “Albert Schweitzer” din Waldenburg-Germania, alături de care județul Satu Mare are o relație strânsă de colaborare de mai bine de 30 de ani.
Parteneriatul dintre administrația publică și mediul de afaceri este motorul dezvoltării unei economii sănătoase! Președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, a participat la evenimentul "Business & Local Community", în cadrul căruia a subliniat importanța creării unei infrastructuri moderne pentru susținerea mediului de afaceri.
Investițiile realizate în ultimii ani în infrastructura de apă și canalizare din județul Satu Mare, servesc drept exemple de bune practici la nivel național și internațional.