Intervenție Salvamont 112- Helio SMURD

„Nulla tenaci invia est via – Pentru cei stăruitori, niciun drum nu e de nestrăbătut”

Minutele devin secunde, timpul zboară mult prea repede, trebuiesc adunate toate informațiile, căt mai multe informații, în primul rând despre starea de sănătate  a victimei, profilul terenului cu calea cea mai scurtă de evacuare, toate acestea puse cap la cap  precum într-un „puzzle” imens  după care, trebuie luată ceai mai bună decizie! Miza…o viață de om! În momentul în care operatorul 112 mă anunțase despre caz și mă puse în legătură directă cu fiul victimei aflat la fața locului, îmi dădusem seama de gravitatea situației, dublată și de localizarea incidentului, undeva în capătul Bradelor, aproape de linia de creastă cu Maramureșul. În marea majoritate a cazurilor, accidentele forestiere se soldează cu traumatisme grave adeseori fatale, munca la pădure fiind una grea, periculoasă,  expusă. După primul set de informații, urmează o întreagă procedură de salvare, în care sunt angrenate mai multe instituți  ale căror principala misiune misiune este de a salva bunuri și vieți omenești. Fiind în zonă montană, coordonarea și răspunderea revine SPJ Salvamont Satu Mare, echipa Salvamont  de prim răspuns având misiunea de a ajunge la victimă, de-ai acorda primul ajutor medical și de a asigura-evalua zona în vederea evacuării cât mai rapide și în siguranță. La puțin timp ajunge și echipa suport, împreună cu echipajul medical Smurd Negrești Oaș, coordonați de către ISU Someș Satu Mare cu care ținem permanent contactul într-o colaborare perfect sincronizată. Între timp ce echipele din teren își fac datoria ,, furnicarul instituțiilor” continua:

STS face ultimul „update” pentru localizare, noi solicităm prealertarea resursei aero de la Dispeceratul din Târgu Mureș, ISU pregătește resurse umane suplimentare în caz de nevoie, la solicitarea Dispeceratului Național Salvamont  STS  deschide interfața de comunicații pentru rețeaua Tetra- UHF pentru a putea comunica cu piloții, toate aceste comunicații realizate profesionist prin reteaua 112. Și totul, contracronometru. Când esti victimă sau privești din exterior poți spune că durează prea mult, dar tu, cel din interiorul furnicarului știi că orice greșeală a salvatorilor din teren, medicală sau tehnică, o decizie greșită luată sub impulsul momentului, poate anula reușita întregii acțiuni. Presiunea crește odată cu anunțul dispecerului aero de la Tg Mureș privind o decizie  în regim de urgență, dacă este nevoie sau nu de elicopter pentru extragere, ei primind încă o solicitare venită de la un alt caz din Borșa, Maramureș. Un „briefing” scurt cu salvamontiștii din teren pentru evaluarea tehnică a unei evacuări clasice utilizând UT 2000, ținând cont și de riscurile de agravare a stării de sănătate, plus o evaluare a stării victimei realizată de  paramedicul  SMURD, retransmise către medicul de urgență , mi-au dat argumentele necesare pentru intervenția helio SMURD  cu elicopterul dotat cu troliu, de la baza din Tg. Mureș. Ar mai fi multe de spus, în principal despre profesionalismul salvatorilor,  dar am să o fac cu ocazia unei alte postări , cert este că victima noastră cu politraumatisme multiple, căruia coastele rupte i-au atins plămânii, acum este  în afara oricărui pericol, este în siguranță și îi dorim multă sănătate! În rest nu pot să afirm  decât că în urma acestei acțiuni de intervenție complexe, am trait bucuria profesională  de a lucra alături de oameni deosebiți, real dedicați  cauzei de întrajutorare a celor aflați la necaz!

În numele Serviciului Public Județean Salvamont Satu Mare, aduc mulțumiri tuturor persoanelor și instituțiilor implicate în rezolvarea acestei intervenți:

Salvatorilor montani, Cicio Vasile (Ratez), Lișcă Ioan, Tămaș Lucian și Drăguș Mihai

Piloților, personalului medical și dispecerilor de la Baza Aeriană de Salvare Smurd Mureș

Serviciului de Telecomunicații Speciale România

Operatorilor SNUAU 112

Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Someș” Satu Mare

Poliția Orașului Negrești Oaș

Spitalului Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș”

Voluntarilor Off-Road Negrești Oaș

…pe cărări de munte…mereu alături de dvs!

SPJ Salvamont Satu Mare- coordonator intervenție Alex. Costin