Evenimente culturale pentru o vară de neuitat
A doua jumătate a anului 2021 se anunță plin de evenimente culturale. Consiliul Județean Satu Mare sprijină asociațiile și fundațiile sătmărene cu suma de 500.000 lei în baza Legii 350/2005 din bugetul propriu sub formă de finanțare nerambursabilă pentru programe/proiecte/acțiuni culturale.

Au aplicat și câștigat finanțare următoarele organizații: Asociația Nevăzătorilor din România – filiala Satu Mare, Asociația Cultur Art, Fundația Identitas, Asociația Werdnig Hoffman Carei, Asociația Culturală ”Augustin Mircea”, Asociația Centrul Multicultural Poesis, Asociația Națională a Surzilor – filiala Satu Mare, Asociația Culturală Ady-Kolcsey Tășnad, Asociația pentru Dezvoltarea Rurală Sătmăreană, Asociația Agricultorilor Maghiari din județul Satu Mare, Asociația Codrenii, Asociația Borokagyoker, Asociația Civică Tempora, Asociația Fii Satului Tătărești, Asociația Samstudia, Comunitatea Evreilor, Asociația Clubului Creatorilor Afirmarea, Asociația Art Project Satu Mare, Asociația Segits Te Is – Ajută și tu Satu Mare, Fundația Proscenium, Asociația AZAS, Asociația Focus Drama, Asociația Culturală pentru Tinerii din Satu Mare și Asociația Inițiativa Tineretului Maghiar.
Cu privire la evenimente amintim: Festivalul Poarta Oașului, Zilele Cultural Partium, Cultura prin ochii oamenilor cu dizabilități, Simfonia iubirii – Eugen Doga și muzica lui, Zilele Poesis, Zilele Culturale Tășnădene, Târgul produselor sătmărene în județul Satu Mare, Festivalul Ziua Tradițiilor, Festivalul de Cultură Urbană ”La Dâmburi”, Festivalul muzicii de stradă, Concert de muzică Klezmer, dar și teatru de păpuși, artă stradală, caravană muzicală sau editarea revistei ”Eroii Neamului”.
În ceea ce privește programele/proiectele/acțiunile în domeniul activităților de tineret au fost desemnate câștigătoare trei asociații: Asociația Gutenberg pentru organizarea de Ateliere nonformale de dezvoltare personală pentru tineri, Asociația Culturală pentru Tinerii din Satu Mare pentru ”Satu Mare Creativ” și Asociația Inițiativa Tineretului Maghiar pentru evenimentul ”Schimbarea începe cu tine”.
Valoarea celor trei contracte încheiate este de 26.508 lei din totalul de 100.000 lei aprobat ca finanțare nerambursabilă din fondul propriu al Consiliul Județean Satu Mare.