Consiliul Județean Satu Mare finanțează 53 de proiecte ale asociațiilor și fundațiilor non-profit
Asociațiile și fundațiile non-profit vor beneficia și anul acesta de finanțare nerambursabilă în baza legii 350/2005.

Consiliul Județean Satu Mare acordă sprijin din bugetul propriu sub formă de finanțare nerambursabilă pentru programe/proiecte/acțiuni culturale în valoare de 500.000 lei, celor din domeniul activităților de tineret în sumă de 43.626 lei, iar celor sportive – 300.000 lei.

În ceea ce privește programele/proiectele/acțiunile culturale au fost depuse 41 de proiecte, din care 2 au fost declarate neeligibile și alte 5 au fost respinse, neîndeplinind punctajul necesar. Au aplicat și au câștigat finanțare următorii: Asociația Nevăzătorilor din România – Filiala Satu Mare, Asociația Națională a Surzilor din România – Filiala Satu Mare, Fundația Identitas Alapitvany, Asociația Civică Tempora Satu Mare, Asociația Culturală ”Augustin Mircea”, Asociația ”Sfântul Haralambie”, Asociația Societatea Literară ”Acolada”, Asociația Culturală Ady-Kölcsey Tășnad, Asociația ”Muguri de Vis”, Fundația Etnofolclorică Cununița, Fundația Universitară ”Vasile Goldiș” din Arad – Filiala Satu Mare, Asociația Codrenii, Asociația ”Sfântul Acoperământ al Maicii Domnului” Satu Mare, Asociația Cultur Art, Fundația Folk, Asociația Culturală pentru Tinerii din Satu Mare, Fundația Proscenium Satu Mare, Asociația Societatea Ady Endre Társasag, Asociația Segits Te Is – Ajută și tu Satu Mare, Asociația Centrul Multicultural Poesis, Asociația FOCUS DRAMA, Asociația Agricultorilor Maghiari din Județul Satu Mare, Asociația pentru Dezvoltare Rurală și Agricolă Partium, Asociația pentru Dezvoltarea Rurală Sătmăreană, Asociația Borokagyoker, Asociația de Pensionari Armonia din Județul Satu Mare, Asociația Trei Hotare Bercu și Asociația Fiii Satului Tătărești.

Cu privire la evenimente amintim: Zilele Culturale Partium – ediția a XXI-a, Aniversarea a 85 de ani de la Zidirea Catedralei Ortodoxe ”Adormirea Maicii Domnului” din Satu Mare, editarea Revistei Eroii Neamului și a Volumului Eroii Neamului – 50 și Organizarea Conferinței ”Eroi și Martiri”, editarea Revistei ”Acolada”, Zilele Culturale Maghiare Tășnădene, Spectacol Folcloric Aniversar Codrulețul – 45 de ani de activitate artistică, Festivalul Poarta Oașului – ediția VI-a, Streetmusic Festival Satu Mare 2022, Tabără de vară pentru tinere talente in memoriam Ruha István, Zilele Poesis, Târgul produselor sătmărene în județul Satu Mare, Festivalul Ziua Tradițiilor 2022, ediția X-a, etc..

Tineretul sătmărean va fi finanțat cu 43.626 lei din cei 100.000 lei alocați, fiind desemnate câștigătoare 3 asociații din cele 5 care au depus proiecte, 2 fiind neeligibile. Astfel, se vor semna contracte cu Asociația Asop Kőlcsey Ferencz Szűlői Egyesűlet, Asociația Gutenberg – Organizația tinerilor vorbitori de limbă germană din Satu Mare și Asociația Culturală pentru tinerii din Satu Mare – Szatmári Fiatalokért Kulturális Egyesűlet.

În ceea ce privește programele/proiectele/acțiunile sportive au fost depuse 21 de proiecte, 2 fiind neeligibile și 16 proiecte câștigătoare care își împart suma de 300.000 lei. Se vor încheia contracte de finanțare cu: Clubul Sportiv al Nevăzătorilor Satu Mare, Clubul Sportiv Fușle Security, Clubul Sportiv al Surzilor Tăcerea Satu Mare, Asociația de Fotbal Club ”Unirea” Tășnad, Asociația Club Sportiv ”Cetate Ardud 800”, Asociația Club Sportiv ”Restart” Satu Mare, Club Sportiv ”Someșul Oar”, Clubul Sportiv ”Voința” Satu Mare, Asociația Județeană de Fotbal Satu Mare, Asociația Clubul Sportiv Comunal Recolta Dorolț, Clubul Sportiv Auto-Karting ”Rider`s Satu Mare”, Asociația Club Sportiv Judo Master Satu Mare, Asociația Clubul Sportiv ”Armand” Supur și Asociația Club Sportiv ”Caiac Smile”. Sporturile finanțate sunt foarte diverse precum: goalball, judo, bowling, fotbal, box, șah, karting și caiac.