Un nou parteneriat în domeniul serviciilor sociale
Consiliul Județean Satu Mare și Direcție Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Satu Mare au început o colaborarea cu Organizația Afeji Hauts-de-France, organizație cu 60 de ani de experiență în sectorul social din Franța.

Întâlnirea de lucru din data de 17 mai 2023 a fost un bun prilej de schimb de informații în ceea ce privește strategiile de dezvoltare a serviciilor sociale din județul Satu Mare și cele derulate de organizația franceză. „Orice experiență pozitivă este binevenită. La nivel județean, pe lângă susținerea importantă pe care o acordăm prin Consiliul Județean Satu Mare, contăm foarte mult pe sprijinul partenerilor neguvernamentali și pe implicarea comunităților locale în ceea ce privește dezvoltarea serviciilor sociale. Considerăm că acestea sunt cu atât mai eficiente cu cât sunt mai aproape de cetățeni”, a afirmat Pataki Csaba, președintele Consiliului Județean Satu Mare.