Schimb de experiență privind energia regenerabilă
În perioada 9-13 octombrie 2023 a avut loc în Oslo, Norvegia, un schimb de experiență privind energia regenerabilă, organizat de către Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Județul Satu Mare în parteneriat cu organizația Vista Analyse AS.

Din delegația care a participat la schimbul de experiență au făcut parte Pataki Csaba, președintele Consiliului Județean Satu Mare și al A.D.I. Județul Satu Mare, precum și primarii din Negrești-Oaș, Tarna Mare, Ardud, Bârsău, Dorolț, Urziceni, viceprimarul din Livada, directorul executiv al A.D.I. Județul Satu Mare și managerul de proiect. Schimbul a avut loc în cadrul programului RENEWSM și a fost găzduit de organizația norvegiană Vista Analyse AS, care este partener în acest proiect.
Președintele Pataki Csaba, a declarat:  "Utilizarea surselor de energie regenerabilă este importantă pentru județul Satu Mare, iar localitățile din județ sunt deschise la astfel de investiții. Această întâlnire a fost o ocazie excelentă pentru liderii locali de a obține informații despre acest tip de dezvoltare și de a folosi aceste cunoștințe pentru a lansa noi proiecte de energie verde acasă.
Proiectul are o durată de realizare de 12 luni, și este implementat de către Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Județul Satu Mare în parteneriat cu organizația Vista Analyse AS din Norvegia. Proiectul are o valoare totală de 163.205 euro, din care 138.724 euro reprezintă finanțare din Granturile SEE".