Sâmbra Oilor, marea sărbătoare câmpenească a Tării Oașului
Păstrăm tradiția an de an și transmitem mai departe obiceiurile strămoșești la cea mai mare sărbătoare câmpenească din județul Satu Mare, Sâmbra Oilor.

Punctul central al acestei datini străvechi a fost și în acest an măsurișul laptelui și sfințirea turmelor de oi. Atmosfera de sărbătoare a fost întregită de frumusețea straielor populare îmbrăcate de oșeni, de gustoasele bucate tradiționale și de unicitatea cântecului și danțului oșenesc. Chiar și ploaia aducătoare de belșug a devenit deja o tradiție a acestei sărbători.
În deschiderea celei de-a 65-a ediții a festivalului folcloric, președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, le-a urat bun-venit la această sărbătoare și oaspeților sosiți de peste hotare, reprezentanți ai asociațiilor naționale de folclor din cele 16 țări participante la Gala I.G.F. Gold Star, și i-a invitat să se bucure de minunatele tradiții ale Tării Oașului.