S-a lansat licitația de modernizare a DJ Petea-Atea-Peleș-Pelișor-Bercu-Bercu Nou-Micula-Agriș-Ciuperceni
Consiliul Județean Satu Mare a lansat procedura de licitație publică pentru proiectarea și execuția drumului județean DJ 194B Petea (DN 19A) - Atea - Peleș - Pelișor - Bercu - Bercu Nou - Micula - Agriș – Ciuperceni (DN 19). Valoarea estimată a contractului este de 85.333.288 de lei, fără TVA, fondurile fiind asigurate prin Programul Național de Investiții Anghel Saligny. Durata contractului este de 37 de luni, din care 7 luni sunt prevăzute pentru proiectare și 30 de luni pentru execuția lucrării. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este data de 13.05.2024, ora 15.00.

Accesați aici documentația de atribuire: https://www.e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100178540. Drumul care va fi modernizat are o lungime de 24,32 km și asigură legătura între două drumuri naționale, DN 19A și DN 19, respectiv între punctul de trecere a frontierei Petea și drumul spre Baia Mare. “Este o investiție de mare importanță pentru locuitorii comunelor care sunt traversate de acest drum, deoarece asigură accesul către importante centre economice și socio-culturale atât din județul Satu Mare, cât și din regiune. Odată cu realizarea investiției, va fi eliminat disconfortul produs de degradarea părții carosabile, iar circulația rutieră se va desfășura în condiții normale și în deplină siguranță”, a afirmat Pataki Csaba, președintele Consiliului Județean Satu Mare.