Președintele Pataki Csaba a semnat primul dintre cele 4 contracte de finanțare prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”
Președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, a semnat în data de 23 aprilie 2023 primul dintre cele 4 contracte de finanțare prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”. Este vorba despre contractul privind reconstrucția podului peste Valea Bârsăului, de pe drumul județean DJ 193E, dintre localitățile Bârsău de Jos și Bârsău de Sus.

Vechiul pod peste Valea Bârsăului va fi demolat și va fi construit unul nou care va asigura o creștere a capacității de transport pe acest drum județean. Pentru noua investiție a fost realizat proiectul tehnic, iar acum pregătim licitația pentru execuția lucrărilor.
Finanțarea investiției, în valoare de 2.314.902 de lei, este asigurată de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA), contractul de finanțare fiind semnat de ministrul MDLPA, Cseke Attila.