Muzeul Județean face progrese vizibile de extindere și modernizare
Muzeul Județean Satu Mare face progrese vizibile de extindere și modernizare pentru a pune în valoare istoria și cultura sătmăreană.

Toate sectoarele muzeului au fost supuse unui amplu proces de restaurare. După reabilitarea fațadei clădirii, schimbarea tâmplăriei, montarea ascensorului și refacerea instalațiilor electrice și termice, constructorii, în colaborare cu echipele de specialiști din cadrul muzeului, se concentrează acum pe îmbunătățirea spațiilor expoziționale pentru a găzdui colecțiile într-un mod mai accesibil și atractiv.
Se construiesc standurile expoziționale modulare, se fac reconstituiri de case, cuptoare, monumente și se montează decorurile. Se creează zone specializate pentru diferite perioade istorice, astfel încât vizitatorii să aibă o experiență plăcută și interactivă. De asemenea, integrăm tehnologii moderne pentru a aduce istoria și arta la viață într-un mod inovator.