Modernizăm învățământul din județ cu fonduri europene!
Consiliul Județean Satu Mare a aprobat în ședința extraordinară de îndată din data de 15 martie 2023, un proiect de hotărâre privind modernizarea învățământului special din județ și a unei unități școlare conexe, cu ajutorul fondurilor europene.

Cererea de finanțare pentru proiectul ,,Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă Satu Mare, a Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Satu Mare și a Palatului Copiilor Satu Mare”, va fi depusă prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
După obținerea finanțării, cele trei unități de învățământ vor fi dotate cu echipamente digitale, materiale didactice, mobilier pentru sălile de clasă, echipamente și aparatură sportivă. Prin acest proiect vom crea oportunități de învățare moderne, flexibile și accesibile tuturor categoriilor de elevi. Finanțarea va fi asigurată prin Componenta 5 – Educație din PNRR.