Investim în reabilitarea Muzeului Județean Satu Mare
Consiliul Județean Satu Mare a obținut o finanțare suplimentară de aproape 900.000 de euro pentru reabilitarea clădirii Muzeului Județean Satu Mare, prin Programul INTERREG V-A România-Ungaria.

Prin atragerea acestor noi resurse financiare, economisim fonduri importante de la bugetul local pentru cofinanțarea proiectului. Astfel, Consiliul Județean Satu Mare va contribui cu doar 27,70% din valoarea totală a proiectului, față de 60,46%, cât era procentul stabilit în urma contractării lucrărilor. Finanțarea asigurată de Uniunea Europeană devine astfel de 62,71%, iar cofinanțarea din partea Guvernului României va acoperi 9,59% din valoarea totală a proiectului.
Proiectul de reabilitare a clădirii muzeului și de reînnoire a expoziţiilor de bază, se realizează dintr-un buget total de 3.153.962 de euro, iar lucrările de modernizare sunt în plină desfășurare.