Începem lucrările de modernizare a Aeroportului Internațional Satu Mare!
Contractul pentru realizarea lucrărilor din cadrul proiectului ”Dezvoltarea infrastructurii aeroportuare a Aeroportului Satu Mare prin îmbunătățirea condițiilor de siguranță aeroportuară”, a fost semnat cu reprezentanții firmei constructoare, în data de 10 februarie 2023, la sediul Consiliului Județean Satu Mare.

Prin intermediul acestui proiect vom construi un drum tehnologic perimetral cu o lungime de peste 8 km, o remiză PSI, un gard perimetral inteligent, vom achiziționa o autospecială de intervenție, o ambulanță și vom instala echipamente moderne pentru efectuarea controlului de securitate.

Acest contract de lucrări face parte dintr-o investiție mai amplă care vizează extinderea și modernizarea întregului aeroport.

În acest an avem șansa istorică să investim peste 80 de milioane de euro în infrastructura aeroportului din Satu Mare. Este o investiție pentru viitor, care va duce la dezvoltarea economică a județului Satu Mare. Astăzi am făcut un pas foarte important prin semnarea primului contract de lucrări, care alături de investiția de bază, cea de extindere și modernizare a aeroportului, vor constitui fundamentul unor servicii mult mai bune axate pe siguranța traficului și pe confortul pasagerilor. Prin aceste investiții ne dorim ca Aeroportul Internațional Satu Mare să devină o poartă larg deschisă pentru turiștii care doresc să viziteze județul”, a declarat Pataki Csaba, președintele Consiliului Județean Satu Mare.

Odată finalizate, investițiile în infrastructura aeroportului vor duce la o creștere importantă a  numărului curselor interne și internaționale.

„Contractul de lucrări semnat astăzi va duce în primul rând la îmbunătățirea condițiilor de siguranță a aeroportului, apoi vrem să dublăm capacitatea actualului terminal, asta înseamnă că se va construi un terminal de plecări, iar clădirea actuală se va transforma într-un terminal de sosiri, deci o refacere completă a aeroportului din Satu Mare. Sunt lucrări absolut esențiale pentru aeroport, care vor asigura o atractivitate mult mai mare pentru companiile aeriene și un confort sporit pentru pasagerii noștri”, a afirmat Mihai Pătrașcu, directorul general al Aeroportului Internațional Satu Mare.

Contractul pentru realizarea lucrărilor de îmbunătățire a condițiilor de siguranță și de securitate a aeroportului are o valoare de peste 48 de milioane de lei, bani asigurați din fonduri europene, alocări de la bugetul de stat și din bugetul local al Județului Satu Mare.