Digitizăm prelucrarea dosarelor beneficiarilor de servicii sociale din județul Satu Mare
Consilierii județeni au aprobat protocolul de colaborare între Ministerul Muncii și Consiliul Județean Satu Mare, prin Direcția de Asistență Socială și Protecția Copilului, prin intermediul căruia se vor asigura activități de digitizare - inventariere, scanare și indexare - a documentelor din cadrul dosarelor beneficiarilor de servicii sociale.

Va fi creat astfel un sistem informatic integrat pentru îmbunătățirea serviciilor publice de asistență socială (SPAS) de la nivelul UAT-urilor. Prin acest hub de servicii va exista posibilitatea accesării electronice a dosarului personal de asistență socială și a măsurilor de sprijin. Va fi, totodată, optimizat fluxul de depunere a documentelor și de soluționare a solicitărilor în  domeniul asistenței sociale.