Au fost instalate primele containere sanitare în patru localități din județul Satu Mare: Tășnad, Sărăuad, Ardud și Stâna.

Containerele sanitare, unul pentru bărbați și unul pentru femei, sunt complet dotate cu dușuri, chiuvete, toalete, mașini de spălat și uscătoare de rufe. Instalarea unor astfel de containere va continua până la mijlocul lunii septembrie în următoarele localități: Cidreag (comuna Porumbești), Turulung (comuna Turulung), Irina (comuna Andrid), Santău (comuna Santău), Pelișor (comuna Lazuri) și Atea (comuna Dorolț).
Containerele au fost achiziționate de către Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Judetul Satu Mare în cadrul proiectului „Incluziunea socială și abilitarea romilor din Județul Satu Mare”.