Accesăm fonduri europene pentru iluminatul trecerilor de pietoni
Consiliul Județean Satu Mare pregătește documentația pentru depunerea unui proiect de iluminare a trecerilor de pietoni nesemaforizate de pe întreaga rețea de drumuri județene.

Pentru o mai bună vizibilitate a trecerilor de pietoni și reducerea riscului de accidente rutiere, vor fi montați stâlpi de iluminat în dreptul a peste 280 de treceri de pietoni, iar pentru un cost redus de funcționare vor fi folosite corpuri de iluminat cu LED. Proiectul va fi depus spre finanțare prin Programul Operațional Nord-Vest 2021-2027. Pentru demararea acestei proiect, consilierii județeni au aprobat în cadrul ședinței ordinare din data de 26 aprilie 2023, suma de 300.000 de lei în vederea realizării studiului de fezabilitate.