A fost semnat acordul-cadru pentru întreținerea drumurilor județene din zona Carei-Tășnad
Conducerea Consiliului Județean Satu Mare a semnat acordul-cadru pentru realizarea lucrărilor de întreținere curentă și periodică a drumurilor județene din zona Carei-Tășnad. Lucrările vor fi realizate de operatorul economic Antrepriza de Reparații și Lucrări – ARL Cluj.

Acordul-cadru are o durată de 30 de luni, iar în baza acestuia vor fi executate mai multe tipuri de lucrări: întreținerea drumurilor pietruite, plombări, colmatarea fisurilor și a crăpăturilor, înlăturarea denivelărilor, aducerea la profil a acostamentelor, lucrări de tratare a burdușirilor cu piatră spartă, decolmatarea șanturilor, a rigolelor, canalelor de scurgere și a podețelor. De asemenea, se vor putea realiza lucrări de covoare bituminoase și lucrări de cosire a vegetației ierboase de pe marginea drumurilor.