Új fejlesztési lehetőségek Szatmár megye számára
Az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) Szatmár megye számára fontos forrásokat és új fejlesztési lehetőségeket hoz a legfontosabb társadalmi-gazdasági szinteken-jelentette be ma Szatmárnémetiben, Hegedüs Csilla, az Európai Európai Alapokért Felelős minisztérium államtitkára.

„A mai nap történelmi nap Románia számára, hiszen ma írták alá Bukarestben az Országos Helyreállítási Tervet. De világos üzenetem van a központi hatóságok felé. Sürgősen olyan intézkedések meghozatalára van szükség, amely jelentősen lecsökkenti a bürokratikus időt azért, hogy ne veszélyeztessük ezen alapok felhasználási lehetőségét. Hegedüs Csilla nem az, aki fél a kihívásoktól, és én biztos vagyok abban, hogy ezt az üzenetet átadja annak, akinek kell!” - mondta Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke.

A programon keresztül Romániának szánt 29,2 milliárd euro Szatmár megyében víz- és csatornainfrastruktúra -projekteket indítanak el a 2000 fő alatti lakosú települések számára, és az energiahatékonyság növelése érdekében tömbházak, illetve közintézmények energiatakarékos felújítása történhet meg.

A program egy másik fontos komponense a vasúti infrastruktúra helyreállítása. Ez két fontos, Szatmár megyét is érintő útvonalat is magában foglal, mégpedig a Halmi-Szatmárnémeti-Nagyvárad-Temesvár és az Apahida-Dés-Szatmárnémeti-Nagybánya vasútvonal helyreállításáról van szó.

A helyi önkormányzatok számára pénzalapok állnak majd rendelkezésre fiataloknak szánt lakások, illetve, az egészségügyben vagy az oktatásban dolgozók szolgálati lakásainak építésére. Mindezek mellett nagy hangsúlyt fektetnek a városi mobilitás szegmensére - a zöld buszok beszerzésére, a zöld közlekedésre, az elektromos autók töltőállomásainak felépítésére.

A megyénket érintő egyik legfontosabb tényező a turizmus és a kultúra komponense, melyen keresztül egy múzeumlánc jön létre, Szatmár megye pedig otthont adhat az egyik legfontosabb létesítménynek – Szatmárnémetiben megalakul a Kényszeriparosítás Múzeuma. Európa ezen szegletében ez egy egyedülálló létesítmény lesz, amely bemutatja Szatmár megye sajátos vonatkozásait a kommunista rezsimmel kapcsolatban. Akárcsak a Helyreállítási terv többi komponensében, úgy itt is különösen nagy hangsúlyt fektetnek a digitalizációra.