Tánczos Barna: Szatmár megye országos szinten is élen jár a hulladekgazdálkodás terén
Tánczos Barna: Szatmár megye országos szinten is élen jár a hulladekgazdálkodás terén
Ma hivatalosan is átvettük a Szamosdobi Regionális Ökologikus Hulladéktároló 2-es számú celláját, amely közel 3 hektárnyi területen fogadja a Szatmár megyéből ide érkező hulladékot.

 A hivatalos műszaki átvételen jelen volt Tánczos Barna, Románia környezetvédelmi, vízügyi és erdőgazdálkodási minisztere is, aki elmondta: Szatmár megye példaértékű lehet más megyék számára a hulladékgazdálkodás szempontjából.Amit itt láttam Szatmár megyében, az követendő példa kell legyen mások számára is, hiszen itt nemcsak a költségeket szabályozza a helyi közszolgálat, hanem a megyei hatóság tisztában van azzal is, hogy mikor és mibe fektessen be, így a lakosokan nem terhelik felesleges költségekkel. Ugyanakkor ahhoz, hogy ez a hulladéklerakó optimális paraméterekkel működjön a jövőben is, minőségi szelektív gyűjtésre van szükség már a lakások szintén, hiszen ez a hulladéklerakó csak akkor szolgálja a megye lakosainak érdekét, ha valós szelektív gyűjtést hajtunk végre, azaz minél kevesebb szemetet juttatunk el a tározókba. Az országos és az európai irányelv is az, hogy újrahasznosítsunk, hogy szelektíven gyűjtsünk, ami azt jelenti, hogy a jövőben elk ell érnünk azt, hogy a hulladéknak csak 10% -a kerüljön háztartási lerakóba, 90% -a pedig újrahasznosításba.” – nyilatkozta Tánczos Barna miniszter.

A 2-es számú cella kivitelezési munkálatainak költsége közel 1 millió euro volt, melynek jelentős részét a Szatmár Megyei Tanács alárendeltségéhez tartozó Szatmár Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszer saját költségvetéséből finanszírozott, további 30%-nyi költség pedig a Szatmár Megyei Tanács hozzájárulása.

“Célunk, hogy csökkentsük a tartósan elhelyezett hulladék mennyiségét. Számos projektünk van új felszerelések beszerzésére annak érdekében, hogy hatékonyabbá tegyük a szelektív gyűjtést, vagy hogy segítsük úgy a helyi önkormányzatokat, mint a hulladékbegyűjtő szolgáltatást végző vállalkozásokat abban, hogy minél alacsonyabb szintre hozzák a tartósan elhelyezett hulladék mértékét.

Eredetileg az 1 -es számú cellát 5 év használatra tervezték, de mégis 11 évig volt használatban köszönhetően annak, hogy jól és felelősségteljesen használtuk. Jelenleg megvan az anyagi fedezetünk az 1-es cella végső lezárására, és örömünkre szolgál, hogy jövő héttől kezdve a hulladékot már az új, 2-es cellába helyezzük el.” – közölte Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke.

A 2. számú cella a legújabb európai szabványok szerint készült. A cella belsejébe és széleire vízzáró membránt helyeztek, míg a vízelvezető réteghez csaknem 16.000 köbméter ásványi adalékanyagot használtak fel. Ezenkívül elkészítették a vízelvezető csatornákat, telepítették a csurgalékvíz-elvezető hálózatot alkotó csöveket, valamint kiépítették a szivattyúk és a nyomócsövek hálózatát is, amely biztosítja a csurgalékvíz szivattyúzását a tisztítótelepre.

A Szamosdobi Hulladéktároló vezetője, Claudiu Ardelean elmondta: a telep 1-es számú cellája, amely 2011-ben nyitott meg, elérte befogadóképessége határát, a most átvett 2-es számú cella pedig biztosítja a háztartási, növényi, építési és nem veszélyes ipari hulladékok gyűjtésének folyamatosságát a következő 7 év során.

A mai eseményen részt vet még Ioan Rus, a Szatmár Megyei Tanács alelnöke, Kovács Máté megyemenedzser, Altfatter Tamás prefektus, Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere, Kovács Jenő, Nagykároly polgármestere, Mihai Gătina, Szamosdob község polgármestere, Stier Izabella, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Igazgatóság vezetője, illetve Vasile Fănățan, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Őrzség vezetője is.