“Szatmár megyei romák társadalmi befogadása” nevű projekt nyitókonferenciája
“Szatmár megyei romák társadalmi befogadása” nevű projekt nyitókonferenciája
2021. január 31-én, hétfőn a Tasnád Város, mint projektgazda, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulással és a Vöröskereszt Szatmári Kirendeltségével, mint partnerekkel közösen megtartotta a „Szatmár megyei romák társadalmi befogadása és felhatalmazása” című projekt indító konferenciáját.

A projektet a „Helyi fejlesztés, szegénység csökkentése és a romák befogadásának elősegítése” program, a 2014-2021-es EGT és Norvég „Roma integráció és szerepvállalás növelése” című pályázati felhívás, valamint Románia kormánya finanszírozza.

A projekt célja a Szatmár megyei romák befogadásának és felhatalmazásának növelése azáltal, hogy integrált szolgáltatásokat nyújt 1300 veszélyeztetett családból származó ember- köztük 1250 roma- számára, valamint 10 Szatmár megyei közösségben növeli a helyi hatóságok képességét, hogy hatékonyan felléphessenek ezek társadalmi befogadása érdekében.

A projekt kedvezményezettjei 1300- köztük 1250 roma- veszélyeztetett családból származnak Tásnádról (Cservégi negyedi és Tasnádszarvad), Erdőd városból (roma negyed), valamint 8 Szatmár megyei faluból: Felsőboldád (Szokond község), Kispeleske (Lázári község), Hirip (Szatmárpálfalva község), Iriny (Érdendréd község), Csedreg (Kökényesd község), Atya (Pusztadaróc község), Tasnádszántó (Tasnádszántó község), Túrterebes (Túrterebes község).

A projekt konkrét céljai a következők:

– kiegészítő és adaptált oktatási szolgáltatások biztosítása, 10 szatmári település szintjén, legalább 680, többségében roma nemzetiségű, veszélyeztetett helyzetben lévő (fiatalok és gyermekek) gyermek számára, nem formális eszközökkel, nem formális tevékenységekkel, gyógypedagógiai program 80 veszélyeztetett hiripi diák számára és felhatalmazást segítő tevékenységek legalább 100 fiatal roma anya számára;

– 10 szatmárnémeti közösségből 620 inaktív roma fiatal foglalkoztatásának elősegítése a munkaerő-piaci esélyegyenlőség tudatosításával, a munkához jutáshoz szükséges információk, készségek és eszközök elsajátításával, valamint munkaerő-piaci közvetítéssel legalább 100 fiatal számára;

– 680 veszélyeztetett gyermek és 620 veszélyeztetett helyzetű, többségében roma személy egészségügyi ellátása 10 célközösségben elsősegélynyújtó szolgálat létrehozásával, az alapvető higiéniai szabályok (egészségügyi normákról, valamint személyi és kollektív higiéniáról, betegségekről) való megfelelés elősegítésével és elősegítésével. megelőzés, elsősegélynyújtás, táplálkozás, fogamzásgátlás) és 10 közösségi fürdő létrehozása, a projekt megvalósítása során.

– 10 Szatmár megyei többnemzetiségű közösségben a helyi kapacitások növelése a romák problémáinak kezelésére, 15 egészségügyi közvetítő és 15 közösségi facilitátor képzésével a roma közösségekkel való együttműködés céljából a projekt megvalósításának 8 hónapja alatt.

A projekt teljes támogatható értéke 4 414 864,62 RON, amelyből 3 752 634,93 RON az EGT és Norvég Alapból, 662 229,69 RON pedig állami társfinanszírozás.