Hulladékszűrő rendszert állítanak fel a Szamoson
Ma, a Víz Világnapján Szatmár megyei munkalátogatásra érkezett Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter és Pásztor Sándor, a Körösök Vízügyi Igazgatóságának vezetője, akik bejelentették: egy új, mintegy 1 805 178 lej értékű környezetvédelmi beruházás indul a megyében, melynek segítségével olyan technológiai megoldásokat állítunk fel a Szamoson, amelyekkel be tudjuk gyűjteni a Magyarország felé tartó szemetet, uszadékot és hulladékot.

„Jelenleg folyóvizeink sajnos tele vannak szeméttel, főleg műanyag palackokkal, melyek különböző helyekről kerülnek a folyóvizekbe és jutnak el egészen a határszakaszig.” – nyilatkozta Pásztor Sándor, a Körösök Vízügyi Igazgatóságának vezetője.

Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter tájékoztatása szerint a gyűjtőberendezéseket Szatmár megyében Udvari község területén szerelik fel. A berendezés két, a jobb parton elhelyezett úszó gyűjtőtartályból és egy úszógátból áll majd, mindezekhez egy bekötőút is épül.

„Szeretnénk, ha ez a berendezés már a jövő év végére működőképes lenne. Az összegyűjtött szemét tárolásáról egyeztetünk a helyi hatóságokkal, a jövőben pedig több megelőző projektet is indítunk, illetve elkezdjük a gyerekek környezetvédelmi nevelését már óvodás korban” – mondta Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.

A Szatmár Megyei Tanács az összegyűjtött hulladék tárolásában vállal szerepet.

“A tanács alárendeltségéhez tartozó szamosdobi regionális hulladéktárolón keresztül leszünk ezen igen fontos környezetvédelmi projekt partnerei. Egyrészt átvesszük a folyóvizekből összegyűjtött hulladékot, másrészt a magyarországi szomszédainkkal kialakított határon átnyúló projekteken keresztül próbálunk újrahasznosítási megoldásokat találni” – mondta el a Szatmár Megyei Tanács elnöke, Pataki Csaba.

A Szatmár megyében megvalósuló projekt egy nagyobb, a Kőröst, a Szamost és a Tiszát megtisztító, mintegy 10 millió lejes beruházás része, amely 11 megyét érint.