A Szatmárnémeti Apaserv Rt székhelyén ma aláírtak egy újabb, a megyei ivóvíz és csatornahálózat bővítéséről szóló szerződés
Ma, július 16-án az Apaserv Satu Mare Rt. székhelyén aláírták az „Északnyugati fejlesztési régió, ezen belül a Szatmár megyei víz és csatornahálózat infrastruktúrájának kiépítését célzó regionális terv 2014-2020” elnevezésű beruházás tizedik kivitelezési szerződését.

Ezen nagyszabású projekt a Nagy Infrastruktúra Operatív Program 2014-2020 (POIM) keretében valósulhat meg.

„Az ivóvízhálózat bővítése Halmi és Turc települések környékén valamint a csatornahálózat bővítése a túrterebesi klaszterben és a turci agglomerációban” elnevezésű projekt összértéke 91.660.091,28 lej (ÁFA nélkül), kivitelezési időtartama 26 hónap, mely 36 hónap jótállási időszakkal egészül ki.

A szerződés magába foglalja egy fővezeték üzembe helyezését, a turci ivóvízhálózat bővítését  illetve új ivóvízhálózat kiépítését Kökényesd és Csedreg településeken közel 37,9 km hosszan, 1364 új bekötéssel. Szintén ezen munkálat részét képezi a turci csatonrahálózat bővítése, Halmiban, Nyírestanyán, Kökényesden, Csedregben és Túrterebesen új szennyvízhálózat létesül  körülbelül 82,2 kilométer hosszan, 4173 új csatlakozással. Mindezek mellett 46 új szennyvízszivattyú üzembe helyezésére is sor kerül, melyhez 26,8 kilométernyi magasnyomású vezeték tartozik majd.

A befektetés fő célkitűzései a térségben lakók életszínvonalának javítása, a megbetegedések csökketése a szennyvíz megfelelő kezelése által illetve a jó minőségű ivóíz folyamatos biztosítása. Ezen korszerűsítések hozzájárulnak a szivárgások csökkentéséhez is, mely fontos az ivóízkészlet hosszútávú megőrzése érdekében.

Emlékeztetőül, az „Északnyugati fejlesztési régió, ezen belül a Szatmár megyei víz és csatornahálózat infrastruktúrájának kiépítését célzó regionális terv 2014-2020” teljes költségvetése 990.485.533 lej (ÁFA nélkül), melyből 901.356.596,62 lej vissza nem térítendő támogatás, melyet az Európai Unió Kohéziós Alapból biztosít, illetve állami támogatás. A projektben érintett önkormányzatok hozzájárulása összesen 18.395.032,58 lej, az Apaserv Rt. pedig 70.733.903,80 lejjel járul hozzá a befektetés költségeihez.

A projekt fő célja a víz és csatornahálózat javítása Szatmár megyében, mely által javul majd a vízellátás és a szennyvízelvezés minősége. Az ivóvíz mikrobiológiai ellenőrzése biztosítja a lakosság egészségmegőrzését a kisebb, 50 főt számláló településeken, illetve a nagyobb településeken is, melyek 2000 fölötti lélekszámmal rendelkeznek. A vízminőség és a szennyvízkezelés megfelelnek majd az európai előírásoknak (Directiva 98/83/CE, Directiva 91/271/EEC).

A projektet támogatja az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programja 2014-2020