A Szatmár Megyei Tanács támogatja a roma közösségek felzárkóztatását
A Szatmár Megyei Tanács támogatja az olyan jellegű programokat, amelyek konkrét intézkedéseket tesznek a Szatmár megyei roma közösségek felzárkóztatása és fejlesztése érdekében. Tíz településen létrehozott közösségi fürdők, táborok és oktatási tevékenységek gyermekek és fiatalok számára, fiatal roma anyáknak szóló képzések és egészségmegőrző szolgáltatások - mindez csak néhány a "Romák társadalmi befogadása és megerősítése Szatmár megyében" című projekt keretében megvalósított tevékenységek közül. Mindezek az eredmények 1300, kiszolgáltatott helyzetben lévő családból származó ember javát szolgálják.

2023. december 15-én, pénteken került sor a „Romák társadalmi felzárkóztatása és szerepvállalása Szatmár megyében”elnevezésű projekt zárókonferenciájára Tásnádon. A zárókonferencia alkalmából interkulturális rendezvényt és kerekasztal-beszélgetést szerveztek az érintett szakemberek, roma szakértők, formális és informális vezetők részvételével, hogy megvitassák a tapasztalatokat, a fenntarthatósági intézkedéseket és a projekt eredményeinek megosztási lehetőségeit. Az eseményen részt vettek a partnerek képviselői, a projekt kedvezményezettjei, a projekt megvalósításában részt vevő szakértők és a roma közösségek vezetői.

"Egy megye gazdagságát a fiatalok jelentik, függetlenül a hátterüktől. Ezért kell mindannyiuknak egyenlő esélyt adni a fejlődésre, képezni őket, hogy a társadalom értékes részévé váljanak. Ezzel nem érnek véget a romáknak szóló fejlesztési programok. A közösség képviselőivel közösen továbbra is olyan stratégiákat dolgozunk ki, amelyek a lehető legmagasabb életszínvonalat biztosítják számukra" - mondta Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke a projekt zárókonferenciáján.

A „Romák társadalmi felzárkóztatása és szerepvállalása Szatmár megyében” elnevezésű projektet megvalósította: a Tasnádi Polgármesteri Hivatal, mint a projekt lebonyolítója, valamint a következő partnerek: Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Egyesület, a Vöröskereszt – Szatmári Kirendeltsége, Erdőd városa, Érendréd, Pusztadaróc, Lázári, Szatmárpálfalva, Kökényesd, Tasnádszántó, Szokond és Túrterebes községek. „Helyi fejlesztés, szegénységcsökkentés és a romák integrációja” program, az EGT és a Norvég Alap 2014-2021, a „A romák integrációjának és szerepvállalásának növelése” című pályázati felhívás és a román kormány finanszírozzák. A projekt teljes támogatható értéke 4.414.864,62 lej, amelyből 3.752.634,93 lej EGT és Norvég Alap, 662.229,69 lej pedig állami társfinanszírozás. A projekt 2022. január és 2023. december között valósult meg, a projekt elszámolható összértéke 4 414 864,62 lej volt, amelyből 3 752 634,93 lej az EGT Grants, 662 229,69 lej pedig az állami társfinanszírozás.

A projekt kedvezményezettjei:
- 1300 fő (680 gyermek és 620 felnőtt) veszélyeztetett helyzetű családokból (ebből 1250 roma) Tasnád városból (Tasnádszarvad és Cserveg), Erdőd városból, valamint 8 Szatmár megyei faluból: Felsőboldád (Szokond község), Kispeleske (Lázári község), Hirip (Szatmárpálfalva), Iriny (Érendréd község), Csedreg (Kökényesd község), Atya (Pusztadaróc), Tasnádszántó (Tasnádszándtó község), Túrterebes (Túrterebes község) integrált szolgáltatások;
- 15 egészségügyi mediátor és 15 közösségfejlesztő a 11 célközösségből.

A projekt fő tevékenységei a következők voltak:
• Facilitációs tevékenységek: a célcsoport kiválasztása és megtartása a tevékenységekben, kampány a roma lakosság munkaerő-piaci esélyegyenlőségének tudatosítására, konzultáció a roma kedvezményezettekkel a projekt megvalósítása során, a célcsoport tudatosítását célzó intézkedések a személyes higiéniai tartályok használatának előnyeiről;
• Oktatási tevékenységek kiszolgáltatott helyzetű romák számára: készségtábor az egészséges életért, nem formális oktatási tevékenységek gyerekeknek, aktív szerepvállalást segítő tevékenységek fiatal roma anyák számára;
• Felzárkóztató oktatás: a hiripi Anton Pann Általános Iskolából 80 gyermek vesz részt felzárkóztató oktatási tevékenységben az alaptárgyakból;
• A munkához jutás elősegítése: tájékoztatás és tanácsadás az álláskereséshez; munkaügyi közvetítés;
• Egészségügyi szolgáltatások: elsősegélynyújtó szolgálat létrehozása közösségi szinten, tevékenységek az alapvető higiéniai szabályok betartásának elősegítésére és elősegítésére, az ösztönző csomagok emberek mozgósításának növelésére a projekttevékenységekben való részvételre;
• Egészségügyi beruházások: 10 közösségi fürdő vásárlása és üzembe helyezése a következő helyeken: Tasnádon (Tasnádszarvad és Cserveg), Erdődön, valamint7 Szatmár megyei faluban: Felsőboldád (Szokond község), Kispeleske (Lázári község), Iriny (Érendréd község), Csedreg (Kökényesd község), Atya (Pusztadaróc), Tasnádszántó (Tasnádszándtó község), Túrterebes (Túrterebes község). Mindegyik fotovoltaikus panelekkel ellátva.
• Képzési tevékenységek a hivatalban dolgozók és az önkéntesek számára: 15 egészségügyi mediátor és 15 közösségfejlesztési facilitátor szakmai képzése a célközösségekből.
• Információs, kommunikációs és projektmenedzsment tevékenységek.