A Szatmár Megyei Kistérségi Közösségi Társulás elindítja a „Kastélyok tematikus útja” nevet viselő projektjét.
Pataki Csaba a Szatmár Megyei Közösségek Fejlesztési Egyesületének elnökeként aláírta a HUSKROUA / 1901 / 3.1 / 0020 kódszámú “SMAR.T.OURISM – KASTÉLYOK TEMATIKUS ÚTJA” projekt finanszírozási szerződését.

A 24 hónapos futamidejű projekt finanszírozását az Európai Unió az ENI Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna 2014–2020 közötti határokon átnyúló együttműködési programja keretében végzi, a 3. tematikus célkitűzés révén, történelmi örökség, 3.1. –es prioritás,  ahelyi kultúra és történelmi örökség népszerűsítése a turisztikai funkciókkal együtt. Szatmár Megyei Kistérségi Közösségi Fejlesztési Társulás a projekt fő kedvezményezettje. A projekt két másik résztvevője a Kárpátaljai Regionális tanács alatt működő “Transcarpatia Regionális és Határmenti Együttműködés Fejlesztés” Kommunális Vállalkozás és Felsődomonyai Helyi Tanács.

A “SMAR.T.OURISM – A KASTÉLYOK TEMATIKAI ÚTJA” projekt fő célja a határon átnyúló turizmusban rejlő lehetőségek növelése Szatmár megyében és Kárpátalján egy tematikus kastélyút kialakításával, amely népszerűsíti a kulturális és történelmi örökséget. A projekt konkrét célkitűzései a következők: a) tematikus, határokon átnyúló turisztikai út kialakítása a Szatmár megyében és Kárpátalján, valamint a közös történelmi és kulturális örökség megőrzés előfeltételeinek megteremtése; és b) A határokon átnyúló turizmus népszerűsítésének növelése közös interaktív eszközök létrehozása (minden résztvevő várnak és kastélynak elkészül a kiterjesztett valóság-modellje).

A projekt fő tevékenységei a következők: a kastélyok tematikus útvonalának létrehozása kiterjesztett valóság modellek segítségével a 2 régió 10 kastélyához, két játszótér és négy információs pont megvásárlása, , a tematikus útvonal népszerűsítése tematikus  térképek és prospektusok kidolgozásával és terjesztésével, promóciós filmek és az útvonal közösségi oldalának létrehozása, két tapasztalatcsere megszervezése a kultúra és az idegenforgalom területén tevékenykedő szervezetek számára, kapu építése a Nevitskiy-kastélyhoz.

A projekt összértéke 380 389,80 EUR, amelyből 336 474,42 EUR az Európai Unió finanszírozását jelenti az ENI 2014–2020 határokon átnyúló együttműködési programján keresztül. Szatmár Megyei Kistérségi Közösségi Fejlesztési Társulás költségvetése 179 489,40 euró, amelyből 161 540,46 euró az Európai Unió finanszírozása az ENI 2014–2020 határokon átnyúló együttműködési programján keresztül, 8 974,47 euró nemzeti társfinanszírozás az állami költségvetésből és 8 974,47 euró saját társfinanszírozás.