SILVER – MITIGATING THE NEGATIVE EFFECTS OF HAIL IN SATU MARE COUNTY

Programul de finanţare: Programul Interreg V-A România-Ungaria, Axa Prioritară 5: Îmbunătățirea Prevenirii Riscurilor și Gestionării Dezastrelor, Obiectiv specific 5.1: Gestionare îmbunătățită a dezastrelor și riscurilor transfrontaliere.

Aplicant : UAT Judeţul Satu Mare (lider de proiect)

Partener: Serviciul Naţional de Meteorologie din Ungaria (Országos Meteorológiai Szolgálat)

Obiective: Crearea unui sistem județean antigrindină ce se bazează pe tehnologia generatoarelor terestre și a avertizărilor meteorologice din partea partenerului. Prin această abordare tipic transfrontalieră se pot crea condițiile protejării populației și economiei județului Satu Mare împotriva pagubelor serioase cauzate de căderile de grindină, fenomen meteorologic cu efect devastator în ultimii ani pentru mai multe localități ale județului nostru.

Valoare totală a proiectului:  1.544.205,00 euro (inclusiv TVA)