Județul Satu Mare, pol al sănătății

9Timp de 2 zile, 300 de participanți din țară și din străinătate (Anglia, Germania, Italia) participă la cea de a doua ediție a Conferinței de îngrijire a pacientului, cu tema “Rolul comunicării în îngrijirea pacientului – Comunicarea devine o artă atunci când vine din inimă”.

Prezent la eveniment, Nagy Szabolcs, administratorul public al Județului Satu Mare i-a felicitat pe organizatorii acestui eveniment, menționând eforturile susținute care se fac în domeniul medical de către toți factorii implicați. ”Permiteți-mi să mulțumesc echipei de organizatori a acestui eveniment fantastic. Pentru noi, ca autoritate județeană este foarte important ca fiecare dintre domeniile din județul nostru, valoroase prin oamenii și structurile sale, să fie un reper pe harta României. Astfel de evenimente importante și bine organizate demonstrează puterea noastră ca județ și că ne dăm silința. Doamnă ministru, permiteți-mi să vă mulțumesc că sunteți alături de Satu Mare, nu doar prin prezență, ci și prin acele ajutoare pe care autoritățile locale, instituțiile de sănătate le-au primit în ultima perioadă de la ministerul condus de dumneavoastră. Sper că pe finele anului să vă arătăm că îl utilizăm în folosul pacienților, iar pentru aceasta le urez succes echipelor din spitalele județene și celelalte instituții medicale din județ. În calitate de pacient, dați-mi voie să menționez că tema aleasă este una dintre cele mai  importante, pentru că o comunicare bună dintre acei oameni cu halat alb, de la care așteptăm soluția problemelor noastre, și pacienți, este cheia unui tratament de succes. Vă rog să ne ajutați să înțelegem mai bine ce se întâmplă cu noi și să ne faceți să avem încredere în toate etapele a unui procesul de vindecare.”

Ministrul sănătății Sorina Pintea și Dr. Dumitrașcu Elena, director general Autoritatea Națională de Management al Calității în Sănătate, invitații de onoare a acestei ediții, s-au alăturat dezideratului organizatorilor propunând să aducă în atenția participanților importanța comunicării eficiente în cadrul procesului de îngrijire. Participanții vor avea parte pe durata conferinței de dialogul multidisciplinar, diseminarea bunelor practici precum și realizarea unor relații de colaborare în viitor.

Conferința este organizată de către Spitalul Județean de Urgență Satu Mare și Consiliul Județean Satu Mare, în parteneriat cu OAMGMAMR filiala Satu Mare și Asociația Gabriel Krisztian, cu sprijinul sponsorilor.