1

Comisarul european Tibor Navracsics a vizitat județul Satu Mare în prima zi a noului an școlar

Comisarul european Tibor Navracsics, responsabil pentru educație, cultură, tineret și sport, a vizitat județul Satu Mare în prima zi a noului an școlar. Întâlnirea reprezintă o premieră, deoarece, până în prezent, Satu Mare nu a mai fost vizitat de un alt comisar european, altul decât cel al României.

“Vizita înaltului oficial european coincide cu începutul anului școlar în România. Domnia sa și-a manifestat interesul pentru învățământul din județul Satu Mare, dorind să includă în strategia Uniunii Europene exemplul de bună practică implemetat de județul Satu Mare în ceea ce privește învățământul dual”, a afirmat președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba.

4 8532

Comisarul european Tibor Navracsics a declarat că în ultimii ani județul Satu Mare a cunoscut o dezvoltare importantă din punct de vedere educațional și cultural, fiind un reper pentru alte județe din România, și nu numai.

„Constat cu bucurie că atât județul cât și municipalitatea au un mediu prielnic pentru toate formele de învățământ și cultură, indiferent de etnie, și chiar pot fi considerate modele privind strategiile Uniunii Europene. Parteneriatul județului Satu Mare cu județul înfrățit din Germania, în ceea ce privește învățământul dual, este un exemplu bun de urmat și de alte județe din România. Vizita mea în județul Satu  Mare, în această zi specială, este ca și o recunoaștere a rezultatelor obținute de județul Satu Mare în plan educațional”, a declarat la Satu Mare, Tibor Navracsics.

Primarul municipiului Satu Mare, Kereskényi Gábor, a ținut să sublinieze că educația și investițiile în unitățile de învățământ au fost și vor rămâne o prioritate pentru Primăria municipiului Satu Mare.

“Anul școlar a început în condiții optime în toate unitățile de învățământ din municipiul Satu Mare. Profitând de prezența domnului comisar european i-am prezentat rețeaua școlară europeană, sistemul educațional sătmărean, proiectele europene, solicitând totodată informații ca să vedem cum putem debirocratiza aceste proceduri“, a declarat primarul Kereskényi Gábor.

Venirea comisarului Tibor Navracsics la Satu Mare a prilejuit și o întrevedere între acesta și reprezentanții unităților de învățământ din județul Satu Mare, cărora le-au fost prezentate strategiile Uniunii Europene în ceea ce privește domeniul educațional. Directorii unităților de învățământ și-au prezentat problemele și au venit cu propuneri concrete de îmbunătățire a  sistemului.

În vizita sa în județul Satu Mare, comisarul european a fost însoțit de parlamentarii Turos Lóránd, Magyar Lóránd, administratorul public al județului Satu Mare, Nagy Szabolcs și de politicianul Csilla Hegedüs.