29 Iulie, Ziua Imnului Național

38060920_1663582687104214_7647565840375611392_oZiua imnului naţional al României este sărbătorită oficial pe 29 iulie. Acest cântec a fost cântat pentru prima dată în Parcul Zăvoi din Râmnicu Vâlcea la 29 iulie 1848, iar acest cântec foarte drag românilor le-a insuflat curaj în momentele de cumpănă ale istoriei lor, așa cum au fost Războiul de Independenţă din 1877-1878,mPrimul şi Al Doilea Război Mondial, ori în anii teribil de grei ai regimului comunist.
Ziua imnului naţional al României a fost instituită în anul 1998, prin Legea nr. 99/1998, care prevede că această zi va fi marcată de către autorităţile publice şi de către celelalte instituţii ale statului, prin organizarea unor programe şi manifestări cultural-educative cu caracter evocator şi ştiinţific, în spiritul tradiţiilor poporului român, precum şi prin ceremonii militare specifice, organizate în cadrul unităţilor Ministerului Apărării Naţionale şi ale Ministerului de Interne.
Ceremonia de la Satu Mare a început la ora 13.00, pe platoul din Piața 25 Octombrie și a cuprins primirea prefectului județului Satu Mare, Darius Filip, intonarea imnului de stat, binecuvântare și rugăciune pentru poporul român rostite de preotul militar Cristian Silaghi și protopopul ortodox Ioan Socolan, alocuțiune privind versurile Imnului Național al României, scurt istoric și semnificații și program artistic prezentat de Ansamblurile Codrulețul şi Flori de Codru din Tășnad. Manifestarea s-a încheiat cu interpretarea Imnului Național al României de către militarii detașamentului de onoare, corurile bisericești și întreaga asistență prezentă la eveniment și defilarea Gărzii de Onoare.
În anul Centenarului Marii Uniri, Ziua Imnului Național capătă valențe deosebite, împlinindu-se şi 170 de ani de la prima intonare a imnului ”Deșteaptă-te, române!”