Amenajare acces la Spitalul Judeţean de Urgenţă Satu Mare

DSC_0015Executant: S.C. SOLPRESS SRL SATU MARE
Valoare lucrare: 475.398 lei, inclusiv TVA
Finanțarea: bugetul Județului Satu Mare
Categorii de lucrări executate:
 Refuncţionalizarea holului existent prin:

o demolarea unor pereţi despărţitori tip glasvand din tâmplărie PVC, demolarea unor parapeţi de zidărie, fără a se afecta structura de rezistenţă a construcţiei existente.
o demolarea pardoselilor existente din dale de mozaic în vederea refacerii acestora cu gresie antiderapanta de interior
o refacerea parţială a finisajelor la pereţi şi plafoane:
 Pereti: repararea tencuielilor existente; zugravirea cu vopsea lavabila de interior si placarea unor zone cu caramida aparenta; placarea cu faianta in grupurile sanitare pe o inaltime de 2 m; montarea de profile metalice de protectie la canturile peretilor si grinzilor.
 Plafoane: plafon fals din ghips carton pe structura metalica la grupurile sanitare la H = 2,75 m; plafon fals din gips carton pe structura metalica la parterul existent, la H = 3.00 m.
o schimbarea tâmplăriei interioare şi exterioare: profile din aluminiu cu geam termopan la holuri, PVC la grupurile sanitare
 Realizarea unei extinderi: copertină pentru protejarea accesului şi extinderea holului, precum şi crearea unui spaţiu comercial.
o Copertina: Stalpi metalici rotunzi in sectiune si profile H, structura metalica din europrofile. Acoperisul de tip sarpanta joasa din lemn cu invelitoare din tabla plana faltuita tip bond.
o Spatiu comercial si alimentatie publica: stalpi (samburi) din beton armat, pereti din cărămidă cu goluri verticale. Acoperisul tip sarpanta joasa din lemn cu invelitoare din tabla plana faltuita tip bond.
o In extinderea propusa au fost realizate urmatoarele finisaje interioare:
 Pereti: tencuirea si zugravirea cu vopsea lavabila de interior si placarea unor zone cu caramida aparenta.
 Pardoseli: gresie antiderapanta de interior
 Plafoane: plafon fals realizat din ghips carton pe structura metalica si zugraveala cu vopsea lavabila de interior
 Tamplarie: profile din aluminiu cu geam termopan la holuri
o In extinderea propusa au fost realizate urmatoarele finisaje exterioare:
 Pereti: Peretii exteriori propusi vor fi izolati cu polistiren grafitat si ignifugat de 12 cm grosime, iar spaletii cu 5 cm grosime; placare cu caramida aparenta si tencuiala decorativa de exterior.
 Stalpi copertina: stalpi metalici vopsiti in camp electrostatic.
 Copertina: placaj profile din aluminiu montate pe structura metalica la plafon; placaj din tabla tip bond montat pe structura metalica la atic.
 Pardoseli: Gresie antiderapanta de exterior la terasa intrare si la rampa; gresie antiderapanta de exterior tip treapta cu caneluri antiderapante si lacrimar.
 Tamplarie: profile din aluminiu si perete cortina montat pe schelet metalic cu geam termopan; usile exterioare actionate electric; luminatoarele din acoperis din tamplarie de aluminiu cu geam tip policarbonat.
 Instalatii sanitare: grupurile sanitare racordate la reteaua de alimentare cu apa si reteaua de canalizare existente.
 Instalatii de incalzire si racire: radiatoare și aparate de aer condiționat
 Instalatii electrice: instalatia electrica pentru iluminat si prize racordata la tabloul general existent al spitalului.

Astfel, zona refuncţionalizată şi în extindere vor putea deservi următoarele funcţiuni:
 windfang intrare
 hol, cu următoarele funcţiuni:
• aşteptare – 24 locuri pe scaune modulare.
• bufet de incintă (mici gustări, băuturi răcoritoare, cafea, etc.)
• 5 mese tip fastfood – 20 locuri pe scaune.
 spaţiu comercial
 fişier