Ştiri recente

turistic

Muzeul Etnografic Maghiar ”Sipos László”

Turt6Casa țărănească din comuna Bogdand, ce face obiectul acestui muzeu etnografic, a fost construită în jurul anilor 1880-1885  de către meșteri populari din  Cristur (jud. Sălaj).  In   anul  1997,  aceasta   a  fost transformată în muzeu și de atunci poartă numele fondatorului, Sipos László (1948-1997). Este o casă  tipică zonei din perioada respectivă, construită pentru oameni mai înstăriți. De formă dreptunghiulară, dispusă perpendicular pe stradă,  este clădită  pe o fundație de cărămizi, combinate cu piatră de  râu, pereții groși  fiind clădiți din văioage  alternate  cu  cărămidă arsă.   Este înconjurată de un târnaț în formă de U, în partea dinspre stradă,  pe lungimea casei, și în spate, susținut fiind de 14 stâlpi de formă octogonală. Casa este compusă  din 3  încăperi:  camera  curată  (cu piesele de  mobilier, costume  populare și textile), intrarea (destinată unei prezentări a istoriei locale) și camera de locuit (cu piese de mobilier, obiecte ceramice și piese folosite la țesut).

Contact:

Tel. 0768 094 058 (Bede Eva)