Sfântul Donat celebrat la Viile Satu Mare

1Motive de sărbătoare au avut în weekend și localnicii din Viile Satu Mare. Acestia au celebrat Donatul, o sarbătoare moștenită de la străbuni.

În comuna Viile Satu Mare s-a sărbătorit, duminică, 9 august, Sfântul Donat, protector al viței de vie și al viticultorilor.

În cadrul acestui eveniment au avut loc mai multe activități culturale dar și întreceri inedite, cum ar fi cel de tăiat lemne într-un timp cât mai scurt.

Tot în cadrul acestei sărbători au fost premiate cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsnicie de către primarul comunei Viile Satu Mare și de către președintele Consiliului Județean Adrian Ștef, invitat la manifestările care s-au desfășurat.

Pe scena amplasata pe terenul de sport au urcat mai multi artiști locali care au întreținut atmosfera și i-au binedispus pe cei prezenți.