Parteneriat fără frontiere

_MG_3080Muzeul Judeţean Satu Mare, în parteneriat cu Universitatea de Stat „Universitatea Naţională Ujgorod”, Ucraina, implementează în perioada 31.12.2013-31.08.2015, proiectul „Cooperare instituţională interactivă. Istorie, tradiţii şi cultură fără frontiere”- HUSKROUA/1101/140, finanţat din fondurile Uniunii Europene, prin ENPI  – Cross-border Cooperation Programme, sub sloganul „Parteneriat fără frontiere.” Cofinanțarea este asigurată de către Guvernul României și Consiliul Județean Satu Mare.

Proiectul este implementat în judeţele Satu Mare, Maramureş şi Regiunea Transcarpatia. Obiectivul proiectului este cercetarea comună a patrimoniului istoric şi etnografic material şi imaterial, evidenţierea relaţiilor multiculturale dintre comunităţile regiunii.

Până în acest moment în cadrul proiectului s-au tiparit următoarele volume : „Episcopia greco-catolică de Mukacevo”- vol. III; „Centenar Iuliu Andrei Pop”;  „Tăşnad. Ghid cultural – istoric” şi „Slatina. Ghid – cultural istoric”.

Informaţii despre proiect pot fi obţinute de la Muzeul Judeţean Satu Mare, persoană de contact dr. Daniela Bălu, manager proiect, e-mail: danielamuzeu@yahoo.com.

Conţinutul acestui comunicat nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Uniunii Europene.

Comunicat tiparituri – iulie 2015 (1)