Consiliul Județean premiază excelența

SimonaAstăzi, după încheierea ședinței de Consiliu Județean, președintenle Adrian Ștef a premiat-o pe vicecampiona Mondială la Spadă pe Echipe Seniori, Simona Pop. Simona, o tânără speranță a sportului sătmărean. Simona practică scrima de aproape 17 ani, de la frageda vârstă de 9 ani și anul acesta a obținut patru titluri importante: Medalie de bronz la Campionatul European Seniori, Medalie de aur la Campionatul European Seniori cu echipa, Locul I la jocurile Europene și ce-a mai importantă distincție de până acum Vicecampioană Mondială la Spadă pe Echipe Seniori la Campionatul Mondial din Moscova, Rusia.
Simona a început să practice scrima sub atenta îndrumare a antrenorului Csiszar Francisc, la CS Satu Mare, sub grija căruia a stat timp de 12 ani, în prezent Simona este antrenată de Dan Pocleanu la CSA STEAUA.
Simona se pregătește foarte intens pentru Jocurile Olimpice de anul viitor de la Rio de Janeiro.
Simona 2