Rozmarin în colțul mesii

afis rozmarin finalaJudețul Satu Mare, Consiliul Județean, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale și Primăria Comunei Medieșu Aurit organizează Festivalul Folcloric „Rozmarin în colțul mesii”, ediția a II-a.

Evenimentul are loc duminică, 10 mai 2015, ora 10,00 la Căminul Cultural Medieșu Aurit.

Vor urca pe scenă Lavinia Chifor, Nicolae Sabău, Petrică Mureșan, Angela Buciu, Corul Medieșana și Corul Bisericii Ordodoxe din Medieșu Aurit.

Festivalul poartă numele melodiei „Rozmarin în colțul mesii”, culeasă de la Medieșu Aurit de marele rapsod al Nordului, Nicolae Sabău.

”Rozmarin în colțu mesii”, este sărbătoarea care completează  în mod fericit peisajul etnofolcloric al județului nostru, prin promovarea cântecului someșan.