Ministru maghiar în vizită la Satu Mare

ministruMinistrul Guvernului Ungar pentru resurse umane, Balog Zoltán, a efectuat vineri o vizită la Consiliul Județean Satu Mare, unde a fost primit de președintele Adrian Ștef.
La întâlnire au fost prezenţi şi membrii UDMR Satu Mare. În cadrul reuniunii s-a discutat despre importanţa autonomiei, dezvoltarea infrastructurii rutiere, sănătate, energie ecologică şi despre importanţa îmbunătăţirii situaţiei sociale.
Adrian Ștef, președintele Consiliului Judeţean a afirmat că în cadrul Zilelor Judeţului Satu Mare se va semna protocolul de înfrăţire dintre cele două judeţe, Satu Mare şi Szabolcs-Szatmár-Bereg, fapt care dovedeşte buna colaborare dintre cele două administrații. Cele două judeţe lucrează împreună pe nenumărate proiecte, cum ar fi modernizarea infrastructurii rutiere. Din punct de vedere turistic, s-au modernizat drumuri care trec peste graniţă.
Adrian Ştef a mai adăugat, că urmează reabilitarea drumului spre Casa memorială al lui Ady Endre, care prin grija Consiliului Judeţean Satu Mare a fost restaurată.
La finalul întâlnirii, preşedintele Consiliului Județean, Adrian Ştef i-a invitat pe membrii delegaţiei din Ungaria la Zilele Judeţului Satu Mare.