Concursului regional „Tradiţii şi obiceiuri de Paşti”

DSC_0375Astăzi a avut loc cea de a VI-a ediţie a concursului regional „Tradiţii şi obiceiuri de Paşti”, organizat de Liceul Teologic Ortodox Român „Nicolae Steinhardt” Satu Mare. La acest concurs eveniment a participat episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, Preasfinţia Sa Justin Sigheteanul, care a transmis un cuvânt de învăţătură. În prezenţa episcopului s-a semnat un acord instituţional între Liceul Teologic Ortodox Român “Nicolae Steinhardt” Satu Mare şi instituţiile din subordinea Consiliului Judeţean Satu Mare. Evenimentul a continuat la Muzeul Judeţean cu un concert de pricesne pascale şi festivitatea de premiere a câştigătorilor concursului „Tradiţii şi obiceiuri de Paşti”.