A fost dezvelit bustul profesorului universitar Gheorghe Dragoş

DSC_1333În curtea Colegiului Economic a fost amplasat marţi, 28 aprilie, un bust al profesorului universitar Gheorghe Dragoş al cărui nume îl poartă liceul.
Prin grija Consiliului Judeţean, a Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale şi a Colegiului Economic “Gheorghe Dragoş” a fost amplasat marţi, 28 aprilie, un bust al profesorului universitar Gheorghe Dragoş.
Gheorghe Dragoş a înfiinţat Şcoala Superioară de Comerţ din Satu Mare în anul 1923, cu limba de predare română, fiind primul diresctor al acestei şcoli de la 15 noiembrie 1923 până la 1 septembrie 1929.
Dezvelirea bustului unui mare dascăl se înscrie în eforturile autorităţilor locale de intrare într-o minimal normalitate necesară. Gheorghe Dragoş este considerat titorul învăţământului comercial la Satu Mare. Directorul Centrului pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Satu Mare Robert Laszlo la felicitat pe sculptorul Radu Ciobanu pentru noua izbândă artistică pe care l-a realizat.
Nepoata profesorului universitar Liliana Dragoş a depus toate eforturile ca imaginea asupra lui Gheorghe Dragoş, întemeietorul învăţământului economic sătmărean, să fie complectă.
Gheorghe Dragoş a fost un distins reprezentant al învăţământului şi culturii economice româneşti, un educator model, bun organizator, publicist şi economist. Acesta s-a născut la 30 noiembrie 1898 în judeţul Braşov într-o familie de mari patrioţi.