600 de kilometri de drumuri în Regiunea de N-V

DSC_0092În sala mică de şedinţe a Palatului Administrativ a avut loc luni, 20 aprilie, o conferinţă de presă susţinută de conducerile Judeţului Satu Mare şi membrii Consiliului pentru Dezvoltare Regională. În cadrul reuniunii s-a dat startul unui proiect de infrastructură rutieră din Regiunea de Nord-Vest.Şefii Consiliilor Judeţene din Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Sălaj şi Cluj-Napoca, alături de preşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare, Adrian Ştef şi de membrii CDR-ADR Nord-Vest au implementat un proiect strategic în vederea îmbunătăţirii infrastructurii rutiere din această regiune a ţării. Planul constă în mai multe tronsoane de drumuri care vor forma o rută interregională pe raza a şase judeţe.
Directorul general al ADR, Marcel Boloş a precizat că, pe lângă banii pentru infrastructură rutieră, este alocat un buget şi pentru partea de eficienţă energetică.Preşedintele Consiliului Judeţean, Adrian Ştef, a vorbit despre tronsoanele de drumuri de pe raza judeţului Satu Mare. Proiectul de infrastructură rutieră va impune costuri în valoare totală de peste 204 milioane de euro, iar membrii CDR-ADR prezintă pe hârtie peste 600 de kilometri de drumuri judeţene.