Armata în istoria românilor

AFIS (1)Județul Satu Mare, Consiliul Județean, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale și Asociația Scriitorilor de Nord Vest organizează lansarea cărții de înaltă spiritualitate „Armata în istoria românilor – evocări, confesiuni, mărturisiri”  a autorului Conf. Univ. Colonel Vasile Rus, miercuri, 22 aprilie 215 de la ora 15,00 la Muzeul Județean Satu Mare.

Vă aștepăm cu mare drag! [Read more →]

aprilie 21, 2015   Comentariile sunt închise pentru Armata în istoria românilor

Portret de scriitor: Grigore Vieru.

(80 de ani de la nașterea poetului basarabean Grigore Vieru, care în 1988 a primit cea mai prestigioasă distincţie internațională în domeniul literaturii pentru copii,
,,Diploma de Onoare Andersen”
Locul desfăşurării: Filiala nr. 2 ,,Lucian Blaga” Satu Mare
Organizator: Biblioteca Judeţeană Satu Mare

aprilie 21, 2015   Comentariile sunt închise pentru Portret de scriitor: Grigore Vieru.

Expoziția ,, Egiptul Faraonilor”

Loc desfășurare: Muzeul Județean Satu Mare
Organizator: Muzeul Județean Satu Mare, Consiliul Județean Satu Mare

aprilie 21, 2015   Comentariile sunt închise pentru Expoziția ,, Egiptul Faraonilor”

Luna Lecturii și a Cărții pentru Copii

• Cărțile copilăriei: expoziții tematice de carte;
• Maratonul poveștilor: acțiune de responsabilizare a părinților și cadrelor didactice cu privire la pericolele utilizării excesive a televizorului și a mijloacelor IT de către copii.Partener: Asociația Zibo Help
• Săptămâna „Să știi mai multe să fii mai bun” – oportunități de învățare prin mijloace non formale (ateliere creative, teatru de umbre, IT-lab etc.)
• Eu iubesc biblioteca!: atelier interactiv de lectură
Locurile de desfăşurare: Secția de împrumut pentru copii; Filiala nr. 1, Filiala nr. 2 ,,Lucian Blaga” şi Filiala nr. 3 Satu Mare
Organizator: Biblioteca Judeţeană Satu Mare

aprilie 21, 2015   Comentariile sunt închise pentru Luna Lecturii și a Cărții pentru Copii