gradi1

Câştigătorii concursului de recitări „Recitatio”

recitatioVineri, 27 martie 2015 a avut loc la Filarmonica de Stat „Dinu Lipatti” a avut loc cea de a IX-a ediție a Concursului de recitări din lirica poeților sătmăreni „Recitatio”. Evenimentul a fost organizat de Consiliul Judeţean Satu Mare prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale în colaborare cu Filarmonica de Stat „Dinu Lipatti” și Asociația Scriitorilor de Nord-Vest.
Eveniment a pornit la inițiativa scriitorilor Felician Pop, Robert Laszlo, Vasile Rus şi Aurel Pop pe care doresc să îi felicit încă odată pentru implicarea lor.
Numărul acestora de fiecare dată a crescut atât numeric, dar mai ales din punct de vedere al interpretării de către elevi a creaţiilor poeţilor sătmăreni, și este un eveniment foarte așteptat de tineri.
Ca de fiecare dată, Consiliul Județean Satu Mare a reușit și în acest an să susțină financiar acest eveniment fiind conștienți de importanța acestui concurs și de faptul că manifestarea a devenit deja tradițională și face parte integrantă din zestrea de cunoaștere și simțire a acestor meleaguri.
„Pe noi o să ne aibă parteneri toți cei care se îngrijesc de promovarea județului Satu Mare, de promovarea valorilor culturale, de promovarea tineretului. Toți acei tineri poeți care pot să fie viitorii oameni de cultură ai județului nostru, care de fapt prin munca lor, prin creație, prin inspirație, înzestrează patrimoniul cultural al județului Satu Mare pe care îl vom promova împreună.”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare, Adrian Ştef.

Premii Recitatio 2015

Marele Premiu:
Duţescu Darius – Liceul Teoretic Carei

Premiul I
Mihaly Roxana – Liceul Teoretic Carei
Şiman Claudiu – Liceul Teoretic Carei
Fedorca Horea- Colegiul Naţional „Doamna Stanca”

Premiul II
Pfeifer Melany – Liceul Teologic Romano Catolic „Ham Janos”
Jank Anna – Liceul Teologic Romano Catolic „Ham Janos”
Katerenciuc Corina – Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”

Premiul III
Sárvári Dániel- Liceul Teologic Romano Catolic ,,Ham Janos”
Telegdy Aron- Liceul Teologic Romano Catolic ,,Ham Janos”
Kovacs Balint Boroka- Colegiul Naţional „Kölcsey Ferenc”
Borbely Patricia – Liceul Teoretic Carei
Şichet Alisia – Liceul Tehnologic Tarna Mare

Premii speciale:
Florin Lăcătuş – Liceul Unirea Satu Mare
Marcel Ursan – Şcoala Generală „Vasile Lucaciu” Carei
Haidu Anita – Colegiul Naţional „Kölcsey Ferenc”
Antal Julia – Colegiul Naţional „Kölcsey Ferenc”
Kugler Dora- Colegiul Naţional „Kölcsey Ferenc”
Silaghi Simina- Colegiul Naţional „Doamna Stanca”
Constantin Cristina- Liceul Teoretic „Unirea”
Krasnai Daniel- Liceul Tehnologic Ardud
Torja Ionel Cristian – Liceul de Arte „Aurel Popp”

recitatio2

gradi1