Ziua Japoniei sărbătorită la Centrul de Creaţie

Jap (1)Miercuri, 11 februarie, a avut loc la Centrul de creaţie, prima ediţie a Zilei Japoniei. Evenimentul a fost organizat de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale şi Consiliul Judeţean cu sprijinul Ambasadei Japoniei la Bucureşti.
Ataşatul cultural al Ambasadei Japoniei, Takamatsu Nobumitsu, prezent la eveniment, a declarat că se bucură de acestă iniţiativă de cunoaştere şi promovare a culturii şi tradiţiilor ţării sale. O mare contribuţie la organizare a adus Asociaţia Cercul Prietenii Japoniei din Cluj Napoca.
Sătmărenii au putut admira obiecte tradiţionale precum picturi pe mătase, tablouri, jucării, kimonouri s-au putut delecta cu muzică japoneză, filme documentare, degustări de sake şi sushi.
De asemenea, au avut loc demonstraţii de aranjamente florale numite ikebana si o prezentare de poezie scurtă haiku, a profesorului Vasile Conioşi Mesteşanu.