Satu Mare se va înfrăţi cu județul Darmstadt-Dieburg

subprefect DarmstadtPreşedintele Consiliului Judeţean Satu Mare, Adrian Ştef, s-a întâlnit, în acest sfârșit de săptămână, în Germania, cu prefectul Klaus Peter Schellhaas, și subprefectul Județului Darmstadt-Dieburg, Christel Fleischmann, în cadrul unui vizite oficiale.
Legăturile cu județul Darmstadt-Dieburg sunt mai vechi, putându-se de mai multă vreme discuţii în vederea întăririi relaţiilor de colaborare prin încheierea unui protocol de înfrăţire între judeţele Satu Mare şi Darmstadt-Dieburg.
În cadrul întâlnirii au stabilit detaliile vizitei pe care prefectul județului Darmstadt-Dieburg, Klaus Peter Schellhaas, o va face în judeţul Satu Mare în perioada 27 iulie-2 august și va fi insoțit de reprezentați grupurilor politice din parlamentul local.
Documentația necesară înfrățirii între judeţele Satu Mare şi Darmstadt-Dieburg a fost depusă deja la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice şi Ministerul Afacerilor Externe, în cursul acestei săptămâni trebuie să sosească răspunsul.