Avem deosebita plăcere să vă invităm la evenimentul de lansare/conferința de presă al proiectului cu titlul ”START – Întărirea operabilității intersectoriale în zona transfrontalieră – Strenghteningcrossborderand inter-sectorial operability”– ECHO/SUB/2014/693897.

Partenerii în cadrul proiectului sunt:

–       Inspectoratul pentru Situații de Urgență ”Someș” Satu Mare, RO

–       Szabolcs – Szatmár – Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság – Nyíregyháza, HU

–       Felső Tiszavidéki Búvárés Mentő Közhasznú Egyesület – Jármi, HU

–       Societatea Națională de Cruce Roșie din România, Filiala Satu Mare, RO

–       Magyar Vöröskereszt Szabolcs – Szatmár – BeregMegyei Szervezete– Nyíregyháza, HU

–       Asociația Organizația Caritas a Diecezei Satu Mare, RO

Proiectul este finanțat de Departamentul de Protecție Civilă și Ajutor Umanitar al Comisiei Europene (ECHO), în cadrul Programului de Prevenire și Pregătire în Protecția Civilă 2014. http://ec.europa.eu/echo/en/funding-evaluations/financing-civil-protection-europe/selected-projects/strengthening-cross-border.

Scopul proiectului este îmbunătățirea pregătirii și creșterea capacității de reacție în caz de dezastre a profesioniștilor și voluntarilor care acționează de-a lungul graniței româno-maghiare, prin dezvoltarea unui sistem informațional transfrontalier, respectiv prin dezvoltarea capacității de a acționa în mod coordonat.

Data și ora de începere a evenimentului: 30 ianuarie 2015, orele 14.00

Locația: Sala Mică de ședințe a Consiliului Județean Satu Mare