Zakarpatia și Satu Mare tot mai apropiate

Semnare Contract Balcescu Petofi - Biserica Alba (8)Vineri a avut loc semnarea protocolului de înfrățire între Şcoala Bălcescu- Petofi şi Şcoala de gradele I-III din Biserica Albă.
„Noi, prin Consiliul Judeţean Satu Mare sprijinim comunitatea românească din Zakarpatia, şi în acest sens dorim să reînfiinţăm un ziar care să ajungă în casele românilor din Ucraina.
Mă bucur că noua putere instalată la Kiev este mult mai deschisă faţă de minorităţi, un exemplu concludent fiind și numirea în fruntea raionului Teceu, a primarului român din Apșa de Mijloc, Vasile Iovdii.
De-a lungul vremii consider că am fost un partener de nădejde pentru sprijinirea comunităţii româneşti din Maramureşul Istoric şi în continuare i-am asigurat de acest sprijin.” a declarat Adrian Ștef la semnarea protocolului.